Haber Servisi Yurt'tan Yurt'tan Sütte en pahalı üçüncü ülkeyiz
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | Radyolar | TV'ler | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Tüm Özel Firmalar
           

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
3 + 2 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.

Tarih & Saat

OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
ATİLLA İSKENDER Yazı Eklenmemiş. ......
ATİLLA İSKENDEREDİS ATİLLA İSKENDER EDİS
Bülent Kol Bülent  Kol
Harun Nezih Yaylı Harun Nezih  YaylıOfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
En Cok Hangi Radyoyu Dinliyorsunuz
Çorum Fm
%53,3
Çorum Metropol Fm
%20
Radyo gün
%20
Umut Radyo
%6,66
Toplam Oy : 15
    Sütte en pahalı üçüncü ülkeyiz 
“Süt ve Süt Ürünleri Sanayi’nde İzmir’in Rolü ve Bilinçli Süt Tüketimi” panelinde Türkiye’nin süt fiyatında en pahalı 3’üncü ülke olduğu belirtildi
 
 
Tarih
:
10.01.2015
Güncellenme
:
10.01.2015
Kategorisi
:
Yurt'tan
Alt Kategorisi
:
Yurt'tan
Okunma
:
7250
Yorum
:
0
Kaynak
:
http://www.duny
Süt üretiminde Türkiye lideri İzmir'de, süt sektörünün geleceği Yaşar Üniversitesi'nde düzenlenen "Süt ve Süt Ürünleri Sanayi'nde İzmir'in Rolü ve Bilinçli Süt Tüketimi" konulu panelde masaya yatırıldı. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Gıda Teknolojisi Programı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde son 10 yılda süt üretiminde yüzde 70 artış hızı yaşayan Türkiye'yi tehdit eden Avrupa Birliği pazarına dikkat çekildi.
 AB büyük tehdit 
Panelin açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nden Yusuf Güçer, İzmir'in süt üretiminde dünyada 9'uncu sırada yer aldığını söyledi. Güçer, "Dünyada 2013'de 780 milyon ton süt üretildi. Bunun 18.2 milyon tonu Türkiye'de üretildi. İzmir ise 1.4 milyon ton süt üretimi ile Türkiye'de 1. Sırada” dedi. Avrupa Birliği'nin 2015 yılında sütteki kotaları kaldıracağını hatırlatan Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Harun Uysal, bu durumda Türkiye'nin süt ihracatındaki pazar payının azalacağını ileri sürdü. Uysal, "AB 2015 yılında sütteki kotaları kaldırıyor. Bu, AB'nin daha fazla süt üreteceği aynı zamanda daha fazla ihracat gerçekleştireceği anlamına geliyor. Dünyada Avrasya Birliği ya da Rusya-Çin anlaşması gibi yeni dengeler oluşuyor. Bu nedenle Türkiye olarak yeni pazarlara gereksinim duyacağız" dedi.
 
Gür Süt Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler ise, Türkiye'nin süt fiyatlarındaki pahalılığına dikkat çekti. Gürler, "Acı bir gerçek var ki süt fiyatında dünyada en pahalı 3’üncü ülkeyiz. Üretici-sanayici kavgası bitmeli. Tek ses verilmeli" uyarısında bulundu. 
Kooperatif üretimi artırdı 
Kecheese Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer de Türkiye genelinde küçükbaş hayvan üreticilerinin düştüğünü, İzmir'de ise bu sayının arttığını belirtti. Türer, "Keçi sütü ve koyun sütü fiyatlarında artış yaşandı. Son fiyatların pahalı olduğunu düşünmüyoruz. Küçükbaş üreticilerini yaşatmamız lazım" dedi. 
Panelde konuşan Tire Süt Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük de, "Tire Süt Kooperatifi ile Tire’de süt üretimi artışı, Türkiye ortalamasından 6 kat fazla oldu. Türkiye'de süt üretim artışı son 10 yılda yüzde 70, Tire'de ise son 10 yıda yüzde 440 oldu" dedi. 
Sokaktan süt tüketmeyin! 
Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Süt İşletme ve Mühendisliği Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nurcan Koca süt tüketiminde doğru bilinen yanlışlara değindi. Koca, sokak sütü tüketimi konusunda uyardı. Koca, “Daha ucuz olduğu için tercih edilen sokak sütü, tüketicileri sağlık problemi ile baş başa bırakabiliyor. Bunların başında hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve toksinlerin neden olduğu rahatsızlıklar geliyor. Sıcak mevsimlerde süte koruyucu maddelerin katılması da bir sorun" dedi.
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
Bu Reklamın Süresi Dolmuştur.

Reklam Ayarlarınızı Düzenleyiniz.
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2014 CorumRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Bu Reklamın Süresi Dolmuştur.

Reklam Ayarlarınızı Düzenleyiniz.


Çorum Rehberim adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,078125 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle